Jaka mata do jogi dla początkujących?

Jeśli znajdujesz się na początku swojej przygody z jogą, czeka Cię wybór własnej maty. Być może masz już za sobą pierwsze poszukiwania. Może nawet zdążył przerazić Cię ogrom dostępnych na rynku propozycji. Istotnie, mat jest całkiem sporo, różnią się projektem, wykonaniem, ceną czy grubością. Jedno jest pewne – najlepsza mata dla początkujących nie istnieje. No dobrze, ale jaką matę do jogi wybrać na start?

Jaką matę do jogi dla początkujących wybrać

Jaka mata do jogi? Dokonując wyboru, pamiętaj o dwóch rzeczach – mata powinna być przede wszystkim wygodna i bezpieczna. Przyczepność maty ma niebagatelne znaczenie. Mata nie powinna być też zbyt twarda. W końcu chcesz nie tylko na niej ćwiczyć, lecz także móc się odprężyć. Nie zapomnij, że mata powinna być przede wszystkim dopasowana do Twoich potrzeb, Twojego gustu, lecz także rodzaju jogi, który zamierzasz praktykować.

Materiały, z których wykonane są maty do jogi

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka mata do jogi na początek, dobrze zacząć od tworzywa. Największą popularnością cieszą się maty wykonane z PVC. Są cenione z uwagi na ich trwałość oraz cenę. Maty z PVC są proste w czyszczeniu.

Pianka termoplastyczna (TPE) to materiał, z którego wytwarza się bardzo lekkie maty. Jest on bardziej przyjazny środowisku w porównaniu z PVC. Nie można narzekać na przyczepność tego tworzywa. Ceny mat z TPE wydają się dosyć przystępne. Może jednak okazać się, że maty z pianki termoplastycznej okażą się już nieco mniej trwałe. Warto wziąć pod uwagę, jak dynamiczną jogę chcemy praktykować.

Jeśli chcemy postawić na przyczepność, warto przyjrzeć się matom wykonanym z kauczuku. Taka mata może okazać się nieco bardziej skomplikowana w czyszczeniu, jednak powinniśmy być zadowoleni z jej właściwości antypoślizgowych. W porównaniu do poprzedników może okazać się jeszcze mniej trwała. Jest za to przyjazna środowisku i cieszy się niemałym zainteresowaniem.

Dla tych, którym przeszkadza specyficzny zapach PVC czy kauczuku, dobrą propozycją okaże się mata wykonana z naturalnego korka. Dobrze wchłania pot, ale radzi sobie także w trakcie spokojniejszych zajęć. Żywotność nie jest mocną stroną korka (ścieranie), jednak osoby zwracające uwagę na biodegradowalność materiałów, powinny zainteresować się tym coraz popularniejszym tworzywem.

Czy grubość maty ma znaczenie?

Jaka mata do jogi – gruba a może cienka? Najcieńsze maty do jogi mają 1,5 mm grubości. Są też niezwykle lekkie. Docenią je ci, którzy dużo podróżują i często przenosić będą matę na swoich plecach. Maty do 3 mm grubości uchodzą za cienkie. Z kolei grube maty mają 6 mm i więcej. Co je odróżnia? Przede wszystkim komfort ćwiczenia. Im grubsza mata, tym wygodniej się na niej ćwiczy zwłaszcza przy mniej stabilnym podłożu. Grubość przekłada się jednak na wagę. Tutaj sporo zależy od Twojego stylu życia. Jeśli jesteś mobilnym podróżnikiem, być może docenisz cieńsze i lżejsze maty. A jeśli jesteś typem domatora, wówczas z powodzeniem możesz pozwolić sobie na grubszą matę.

A co z rozmiarem?

180 cm – taką długość posiada zdecydowana większość mat do jogi. Duże znaczenie ma tutaj Twój wzrost. Zasada jest taka, że właściwa długość maty powinna wynosić tyle, co wzrost amatora jogi + 10 cm. Co z osobami wysokimi?

Z natury wysocy amatorzy jogi znajdą bez problemu maty, których długość przekracza 200 cm. Niestandardowe wymiary nie są niczym dziwnym. A jeśli chodzi o szerokość, to przeważnie jest to 60 cm. W przypadku dłuższych egzemplarzy zauważymy, że będą one także nieco szersze. Zazwyczaj różnica wynosi tutaj do kilku centymetrów w porównaniu ze standardem. Fakt, że rozmiar maty odbiega od standardów nie jest niczym niepokojącym. Wyobraź sobie, że wykonujesz pozycję psa, a Twoje palce wystają poza matę. Albo podczas relaksu Twoja głowa leży bezpośrednio na podłodze. Chodzi tu przede wszystkim o wygodę!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaką matę do jogi wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oprócz najważniejszych aspektów jak materiał, rozmiar czy waga, warto zwrócić również uwagę na styl jogi, jaki uprawiamy. Osoby decydujące się na bardziej dynamiczne odmiany jogi powinny zainwestować w matę wykonaną z trwalszego tworzywa. Z kolei entuzjaści statycznych rodzajów jogi powinni zwrócić większą uwagę na antypoślizgowość.

Również sposoby czyszczenia nie pozostają bez znaczenia. Nie oszukujmy się, nie każdy ma czas i chęci, aby poświęcać swój wolny czas na dokładne czyszczenie maty. Osoby ceniące sobie łatwe i szybkie rozwiązania, mogą wybrać matę, która zmieści się w pralce i da się w niej prać. Jeśli jednak sposób czyszczenia nie ma dla nas większego znaczenia, warto przed zakupem mimo wszystko sprawdzić, w jaki sposób czyścić wybraną matę do jogi.

Najlepsza mata do jogi

Czy istnieje najlepsza mata do jogi? I tak, i nie. Z całą pewnością nie istnieje taka mata, która jest idealna dla wszystkich. Wiąże się to nie tylko z różnorodnością odmian jogi, lecz także z faktem, że każdy z nas ma inne preferencje i oczekiwania. Natomiast każdy z nas może dobrać najlepszą matę do jogi dla samego siebie. Nie tylko pod kątem materiału, rozmiaru czy wagi, lecz także pod kątem estetycznym. Tutaj mamy zatrzęsienie propozycji i z całą pewnością warto wyszukać taką matę, która będzie cieszyć nasze oko.

Jeżeli regularnie chodzisz na zajęcia w szkole i wpadła Ci w oko jakaś mata, zawsze możesz zapytać także właściciela lub właścicielki o szybką sesję testową. Wykonanie 1-2 pozycji z pewnością da Ci dużo odpowiedzi.

Powiązane Artykuły

Baza Wiedzy

W naszej Bazy Wiedzy znajdziesz porady zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych joginów. Postaramy się znaleźć odpowiedzi na najczęściej szukane pytania lub przedstawiać historie joginów i joginek.

Ostatnie Artykuły

Co to jest trening mobility?
2023-03-28
Jaka mata do jogi dla mężczyzny?
2023-03-28