Co to jest trening mobility?

Trening mobility – co to takiego? To przede wszystkim dobra metoda na poprawę ruchomości stawów oraz zwiększenie zakresu ich ruchu. Po co to wszystko? Okazuje się, że ćwiczenie mobilności nie tylko obniża ryzyko kontuzji, lecz także pozwala czerpać więcej z praktyki jogi. Co warto wiedzieć i jakie jeszcze korzyści niesie mobilizacja mięśni i stawów?

Czym jest trening mobility

Termin mobility oznacza tyle, co ruchliwość. Zamiennie możemy też używać pojęcia mobilność. W tym kontekście mówi się także o mobilności ruchowej. Chodzi tu głównie o ruchy w stawach. Nasz organizm pozwala na ruchy w określonym zakresie dla poszczególnych partii ciała. Zgięcia w stawach możemy pogłębiać. Wówczas zwiększa się ich mobilność. Takie dążenie do zwiększenia ruchliwości stawów nazywamy właśnie treningiem mobility. Ten z kolei może okazać się pomocny w naszej sprawności na co dzień, ale również w praktyce jogi lub podczas uprawiania innych sportów. O tym jednak za moment.

Co to jest mobilizacja? Czy oznacza to samo, co trening mobility?

Co to jest mobilizacja? Mobilizacja kojarzy się z postawieniem kogoś w stan gotowości do działania. Mniej więcej o to samo chodzi w treningu mobilizacyjnym. Przedmiotem zainteresowania są tutaj stawy. Zależy nam na zmotywowaniu naszych mięśni, ścięgien, torebki stawowej czy powięzi do nieco bardziej wytężonej pracy. Są to tzw. elementy elastyczne naszego ciała.

W treningu mobilizacyjnym diagnozuje się problem. Szuka się przyczyny ograniczenia ruchomości stawów. W oparciu o to dobiera się odpowiednie techniki, których celem jest zwiększenie zakresu mobilności stawów. Wiemy więc, co to jest mobilizacja. Czy to to samo, co trening mobility? Pojęć tych używa się niekiedy zamiennie. Mobilizacja to w gruncie rzeczy diagnozowanie ograniczenia ruchu stawów. Trening mobility zaś stawia na aktywną pracę mięśni.

W czym pomaga trening mobility

Ogólnie rzecz biorąc, trening mobility pomaga nam czuć się lepiej we własnym ciele. Większa ruchliwość stawów to mniejsze ryzyko kontuzji. Wiedzą o tym m.in. biegacze, ale o ćwiczeniach mobility powinni pamiętać także amatorzy jogi. Trening pomaga uzyskać poprawną postawę ciała. Dzięki niemu będziemy mogli wykonywać bardziej pogłębione pozycje. Mało tego. Trening mobility pozwala osiągnąć oczekiwane efekty w krótszym czasie.

Dzięki ćwiczeniom mobility możemy poprawić wydajność naszych mięśni, zwiększyć zakres ruchu stawów czy poprawić ich ruchomość. Obniżamy także ryzyko kontuzji, jak również pomagamy naszemu ciału w szybszej regeneracji po intensywnym treningu. Nasz organizm będzie mniej eksponowany na ból mięśni i stawów. Ponadto otrzymujemy szansę na skorygowanie własnej sylwetki.

Przykładowe ćwiczenia mobility

W internecie znajdziemy gotowe programy ćwiczeń mobility. Treningi mobility zawarte są także w różnego rodzaju aplikacjach. Przykładowe ćwiczenia możemy podejrzeć na YouTubie. Tutaj z pewnością warto odwiedzić kanał Jordana Webera, a jeśli poszukujemy sprawdzonego treningu mobility na naszym polskim podwórku, z pewnością warto zajrzeć na stronę Magdy Urbanowicz.

Powiązane Artykuły

Baza Wiedzy

W naszej Bazy Wiedzy znajdziesz porady zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych joginów. Postaramy się znaleźć odpowiedzi na najczęściej szukane pytania lub przedstawiać historie joginów i joginek.

Ostatnie Artykuły

Jaka mata do jogi dla początkujących?
2023-03-28
Jaka mata do jogi dla mężczyzny?
2023-03-28