Dlaczego mężczyźni powinni ćwiczyć jogę? 7 korzyści!

Niektórym może się wydawać, że joga to tylko powolne rozciąganie się przy dźwiękach relaksującej muzyki. Jednak jak twierdzą specjaliści oraz liczne badania, to aktywność fizyczna idealna dla obu płci. W czym pomaga joga mężczyznom i dlaczego warto zacząć praktykować ją już dzisiaj?

Czy mężczyźni powinni uprawiać jogę?

Często pojawiające się pytanie dotyczy tego, czy mężczyźni powinni uprawiać jogę. Ta aktywność fizyczna może nam się kojarzyć przede wszystkim z czymś, co szczególnie upodobały sobie kobiety. To nic dziwnego, skoro na grupowych zajęciach spotkamy głównie panie. 

Tymczasem joga dla zdrowia mężczyzn ma dokładnie tak samo duże znaczenie jak dla samopoczucia kobiet. Poszczególne ćwiczenia można dopasować według własnych potrzeb, skupić się na wybranych partiach ciała czy po prostu uznać to za okazję do rozluźnienia po ciężkim dniu pracy. Niektóre rodzaje jogi są za to bardzo wymagające i mogą stanowić alternatywę dla innego rodzaju aktywności. A w czym pomaga joga, jeżeli praktykowana jest regularnie?

Dlaczego joga jest dobra dla zdrowia mężczyzn?

Korzyści z jogi, jakie mogą zachęcić panów do ćwiczeń, to między innymi pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie, well-being. Należy zaznaczyć, że uprawiając tego rodzaju aktywność fizyczną, obserwujemy korzystne oddziaływanie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Dlaczego joga jest dobra dla mężczyzn? Przede wszystkim zachęca do ruchu tych panów, którzy niekoniecznie przepadają za intensywnymi ćwiczeniami.

W czym pomaga joga? 7 korzyści

Co da nam ćwiczenie jogi, jeżeli będziemy praktykować ją regularnie? Można wymienić wiele zalet, które znacząco zachęcają do skorzystania z tego rodzaju aktywności fizycznej. Tutaj skupimy się na kilku najważniejszych. Oto siedem korzyści z jogi, które mają szczególne znaczenie dla mężczyzn!

1. Większa siła, elastyczność oraz lepsza kondycja

Jeżeli zależy nam na ogólnej poprawie naszej sprawności, to dobrym pomysłem może okazać się właśnie joga. Jedną z ważniejszych korzyści z jogi jest wzmocnienie naszych mięśni, kości i stawów, których używamy na co dzień, jak również przy innych sportach. Dzięki temu zyskujemy ogólną sprawność lub poprawiamy nasze zakresy.

Ból kręgosłupa to także jeden z najczęstszych powodów, dla których zaczynamy interesować się jogą. Istnieją nawet zajęcia dedykowane tego typu problemom. 

Dodatkowo Panowie, którzy na co dzień uprawiają też inne sporty mogą z pomocą jogi zmniejszać ryzyko kontuzji. Praktykowanie jogi sprawia, że zakres ruchu będzie nie tylko większy. Nasze kości, stawy i mięśnie będą również wzmocnione, przez co mniej podatne na urazy.

A jeśli szukasz okazji do większego wysiłku, znajdziesz także coś dla siebie. Istnieją dynamiczne odmiany, które są równie wymagające co treningi funkcjonalne albo crossfit. Pozwalają także przekraczać bariery ciała, które wcześniej mogły wydawać się nieosiągalne.

2. Schudnięcie

Dlaczego joga? Efekty widoczne są nawet w przypadku zdrowia naszych jelit. Bardzo często wymienianą korzyścią jest utrata wagi. Tak jak każdy wysiłek fizyczny spalamy podczas jego wykonywania kalorie. Ponadto pozycje są dobre dla naszych organów wewnętrznych. Zauważalne jest też przyspieszenie naszego metabolizmu, dzięki czemu mniejszym wysiłkiem osiągamy zaskakujące rezultaty w przypadku utraty masy ciała.

Dodatkowo joga wpływa także pośrednio na to jak się żywimy – m.in. od mniejszego stresu, który wpływa na odkładanie się tłuszczu na brzuchu do braku podjadania poprzez lepszą świadomość odnośnie naszych myśli i naszego ciała[1].

Zajęcia jogi podobnie jak każda inna aktywność fizyczna, a może nawet jeszcze bardziej powoduje, że odczuwamy również wszystkie złe wybory dotyczące naszego ciała. Alkohol, papierosy czy też niezdrowe jedzenie sprawiają, że późniejsza praktyka jest nieprzyjemna. Dzięki temu, jeżeli tylko mamy motywację do dalszego chodzenia na jogę staramy się eliminować lub minimalizować ich wpływ.

3. Odprężenie umysłu i ciała

W dzisiejszym zabieganym świecie joga pozwala oderwać się od wszystkiego. Uczy nas, jak uspokoić umysł oraz skupić się na pozytywnych doświadczeniach. Dzięki ćwiczeniom oddechowym znamy lepiej ciało i jego sygnały. W czasie dnia stajemy się spokojniejsi i mniej podatni na nieprzewidziane reakcje związane z niechcianymi uczuciami, takimi jak gniew czy złość.

W przypadku osób, które narzekają, że zwykła medytacja lub mindfulness jest zbyt spokojna dla nich joga może stanowić alternatywę.

4. Lepszy i zdrowszy sen

Dlaczego joga ma pozytywny wpływ na jakość naszego snu? Przede wszystkim jest odpowiedzialna za zmniejszenie stresu, z jakim spotykamy się na co dzień. Pomaga nam szybciej i łatwiej zrelaksować się nawet po ciężkim wysiłku w pracy. Rozluźnione po praktyce ciało wraz ze spokojniejszym oddechem przyczyniają się do szybszego zasypiania.

Według ankiety 55% joginów i joginek poprawiło swój sen dzięki jodze[2].

5. Poprawa sprawności seksualnej

Temat mogący być dla niektórym tabu, a dla innych najlepszą zachętą. Liczne badania potwierdzają pozytywny wpływ jogi na życie seksualne. Dzieje się tak głównie ze względu na niższy poziom stresu oraz większą gibkość ciała. Jako że joga wpływa pozytywnie na ciało, ale też umysł, to prawdopodobnie zauważymy częściej występujące pożądanie, mniejsze problemy z utrzymaniem erekcji i osiągnięciem orgazmu, ale też poczujemy się pewniejsi siebie.

6. Poznawanie nowych ludzi

Zajęcia, a także wyjazdy jogowe są miejscem, w którym można poznać wielu ciekawych ludzi. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – powodów, które inspirują do uprawiania do jogi może być cała masa. Toteż uczestnikami zajęć lub wyjazdów są osobny o różnych doświadczeniach, zawodach, jak również celach, jakie stawiają przed sobą i swoją praktyką jogową.

Dodatkowo wyjazdy jogowe najczęściej odbywają się w miejscach, które rzadko odwiedzamy na co dzień. Pozwala to oderwać się całkowicie od świata zewnętrznego.

7. Większa samodyscplina

Początki nie muszą być łatwe. Wybrane zajęcia mogą okazać się zbyt ciężkie, wybrany rodzaj jogi może nam niepodpasować… Natomiast jeżeli tylko uda złapać się jogowy bakcyl, wówczas możemy dostrzec wiele zmian na lepsze w wielu aspektach naszego życia: 

  • Lepsze zdrowie poprawi oraz świetne samopoczucie na co dzień,
  • Mniejszy stres sprawi, że nie będziemy przejmować się wszystkim dookoła,
  • Zaczniemy lepiej dbać o swoje ciało,
  • Zyskamy większą świadomość swojego ciała.

To wszystko sprawi, że będziemy zachęcać się życzliwie do dalszej, regularnej praktyki. 

Źródła:

[1] https://www.health.harvard.edu/blog/yoga-for-weight-loss-benefits-beyond-burning-calories-202112062650

[2] https://www.nccih.nih.gov/research/wellness-related-use-of-common-complementary-health-approaches-among-adults-united-states-2012