Jak zacząć jogę w domu? Pierwsze zajęcia

Jak zacząć jogę w domu? Chociaż spotkanie z nauczycielem okazuje się niezastąpione zwłaszcza na początku przygody z jogą, to część osób decyduje się właśnie na taką formę ćwiczeń. O czym pamiętać, zgłębiając podstawy jogi w domu?

Jak zacząć jogę w domu

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie przygody z jogą we własnym domu, zacznij od uświadomienia sobie, dlaczego chcesz praktykować ją we własnych czterech kątach. Być może jesteś typem domatora, dobrze i bezpiecznie czujesz się we własnym lokum, a być może jesteś typem introwertyka, który unika większych skupisk ludzkich? Powodów może być całe mnóstwo. Niezależnie od tego, czy chcesz ćwiczyć w domu czy w szkole, joga jest praktyką dostępną dla wszystkich.

Warto wspomnieć, że zajęcia w szkole jogi mają swoją wartość. Zwłaszcza w przypadku jogi dla początkujących, pierwsze asany warto wykonywać pod okiem doświadczonego nauczyciela. Nic w końcu nie zastąpi spotkania na żywo. Jeśli mimo wszystko nie chcemy na dłużej wiązać się ze szkołą jogi, warto udać się na kilka pierwszych spotkań, a dopiero potem świadomie wybrać dalsze zajęcia stacjonarne lub lekcje online.

Joga w domu dla początkujących: o czym pamiętać

Jak zacząć jogę w domu? Przede wszystkim od wygospodarowania sobie miejsca do ćwiczeń. Wystarczy kawałek podłogi. Ile konkretnie miejsca zarezerwować? Tyle, żeby dało się wygodnie położyć i mieć dostateczny luz w promieniu wyciągniętych nóg i rąk. Koniecznie usuń zbędne przedmioty. Ciągłe potykanie się czy potrącanie rzeczy może stać się na dłuższą metę irytujące.

Z jogą dla początkujących w domu jest tak, że można pierwsze niezbyt wymagające asany wykonywać na dywanie. Może okazać się jednak, że dywan nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Być może trudno nam będzie utrzymać ciało w tej samej pozycji, a nasze stopy będą się ślizgały. W tej sytuacji warto rozważyć zakup którejś z naszych mat do jogi. Z kolei z pozostałymi akcesoriami warto się chwilę wstrzymać do momentu, aż staniemy się nieco bardziej zaawansowani w praktyce – wówczas lepiej zdawać będziemy sobie sprawę, czego oczekujemy od jogi i jakie przyrządy okażą się szczególnie pomocne.

Podstawy jogi w domu - przydatne porady

Masz już miejsce na ćwiczenia. Być może zdążyłeś już kupić matę. Wiesz, że podstawy jogi możesz poznać w domu, choć z pewnością nie będziesz żałować spotkania z nauczycielem w cztery oczy. Co teraz? Zacznij od wyboru odpowiedniego dla siebie stylu jogi.

Joga w domu dla początkujących – który rodzaj wybrać? Najlepiej zacząć na spokojnie od mniej wymagającej praktyki. Proste asany możesz ćwiczyć we własnych czterech ścianach. Możesz zacząć od takich rodzajów jogi jak ieyngara czy vinyasa. Porwanie się od razu na ashtange to raczej nienajlepszy pomysł. Zbyt intensywna praktyka bez wcześniejszego przygotowania może skutkować kontuzją.

Duże znaczenie ma również czas spędzany na jodze. Na początek zacznij od krótkich sekwencji. W aplikacjach do jogi znajdziesz propozycje krótkich pięcio czy dziesięciominutowych treningów. Długość trwania praktyki możesz stopniowo zwiększać. Podobnie jak z bieganiem.

Z kim ćwiczyć jogę w domu

Skoro już decydujesz się na zgłębianie podstaw jogi w domu, prawdopodobnie szukasz inspiracji. No właśnie – z kim ćwiczyć jogę w domu? Z pomocą przychodzą przede wszystkim kanały YouTube. Jest ich mnóstwo. Poświęć trochę czasu i znajdź ten, który przypadnie Ci do gustu. Nie każdy nauczyciel będzie Ci pasował. Pamiętaj o tym, jego osobowość ma wbrew pozorom duże znaczenie.

Oprócz polsko i anglojęzycznych kanałów masz do dyspozycji blogi o jodze. Istnieje całkiem sporo intuicyjnych i przyjaznych oku aplikacji z seriami ćwiczeń dla początkujących. Jeśli jesteś tradycjonalistą, możesz poszukać książek wprowadzających w zagadnienie jogi. Jeśli z kolei jesteś rekinem social mediów, również w nich znajdziesz sporo wartościowych treści. Grupy na Facebooku, Instagram czy TikTok – wybór jest tutaj naprawdę szeroki.

Istnieją także szkoły jogi online. Zawsze możesz spróbować takiego rozwiązania. Możesz też porównać je ze spotkaniem z nauczycielem jogi w wersji stacjonarnej. Zbadaj obie metody i sprawdź, która z nich przyniesie Ci więcej satysfakcji i lepiej dopasuje się do Twoich codziennych zajęć.

Joga w domu - co jeszcze warto wiedzieć

Joga to rozluźniająca praktyka, która wycisza i uspokaja. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia nie zawsze okazują się ciche same w sobie. Zwróć uwagę na fakt, że przejścia między poszczególnymi pozycjami mogą być słyszalne dla innych domowników., niekiedy nawet dość hałaśliwe. Uszanuj ich prawo do ciszy zwłaszcza w porze snu. Przygotuj ich do Twojego nowego nawyku. Postaraj się, aby w czasie ćwiczeń, w ciągu tych kilkunastu minut w ciągu dnia, nikt Ci nie przeszkadzał. Dzięki temu oderwiesz umysł od codziennych spraw i dasz odpocząć swoim myślom.

Nie zapominaj o oddychaniu. Przed praktyką warto wziąć kilka głębszych oddechów w pozycji medytacyjnej. Dzięki temu lepiej i pełniej rozpoczniesz praktykę. W internecie znajdziesz podpowiedzi, jak robić to poprawnie. A jeśli masz już praktykę za sobą, ułóż się wygodnie w pozycji zwłok (savasana). Kilka minut bezwładnego leżenia pomoże Ci rozluźnić ciało i zrelaksować umysł.