Joga: Początki. Jak rozpocząć przygodę z jogą dla mężczyzn?

Czy chciałeś zawsze spróbować praktyki jogowej, ale nie wiedziałeś od czego zacząć? Dowiedz się więcej o tym, jak najlepiej rozpocząć przygodę z jogą! Poznaj 5 punktów, które Ci to ułatwią! Sprawdź też z jakim nastawianiem rozpocząć praktykę.

Jak zacząć przygodę z jogą

Przygodę z jogą dla mężczyzn najlepiej zacząć od wyzbycia się popularnych przekonań na jej temat. Już na starcie warto uświadomić sobie, że nie ma czegoś takiego jak joga dla mężczyzn. Joga to praktyka dla wszystkich. Do tego na start nie potrzebujesz niczego i wcale nie musisz być odpowiednio rozciągnięty. Ale po kolei…

Joga to nie ćwiczenia, tylko cała filozofia. I tak joga jest systemem wartości i aby w pełni ją doświadczyć, trzeba wyjść poza samą salę, w której prowadzone są zajęcia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby traktować jogę jako wysiłek fizyczny i ćwiczenia. Oczywiście w tym momencie niektórzy nauczyciele jogi mogą być oburzeni.

Musimy jednak stanąć przed faktem, że pierwsze kroki zazwyczaj stawia się w tym obszarze, dążąc do poprawy swojego stanu fizycznego – powodem może być ból kręgosłupa czy też chęć powrotu do sprawności po kontuzji. Rzadziej na zajęciach pojawiają się uczniowie, którzy już na samym początku chcą doświadczyć wszystkich aspektów. Dlatego w tym poradniku zwracamy uwagę wyłącznie na aspekt fizyczny. Na koniec dnia liczy się droga, a to czy niektórzy skupią tylko na ćwiczeniach, czy pójdą dalej zależy tylko od nich.

Na początek powinieneś wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj jogi. Jest ich całkiem sporo, a każdy z nich odpowiada na różne potrzeby naszego ciała i umysłu. Następnie powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, chociaż nie jest to wymagane, gdy udajesz się na pierwsze zajęcia do szkoły. Jeżeli chcesz spróbować jogi w domu, nic nie stoi na przeszkodzie, natomiast musisz również pamiętać o pewnych zasadach.

Joga dla początkujących: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Początki jogi to nic skomplikowanego. W dużej mierze to kwestia zebrania niezbędnych informacji oraz zdefiniowania własnych potrzeb. Aby zacząć, nie trzeba wiele. Pamiętaj o tym!

1. Istnieją różne rodzaje jogi

Zanim przejdziesz do nauki podstawowych pozycji jogi, zwróć uwagę, że istnieją różne jej odmiany. Jedne wydają się bardziej wymagające, inne z kolei nieco mniej. Część z nich kładzie większy nacisk na ćwiczenia fizyczne, inne znowu służą wyciszeniu i uspokojeniu umysłu – mają charakter medytacyjny. Najbardziej popularnym rodzajem i jednocześnie rekomendowanym dla osób początkujących jest Hatha Yoga. Oparta głównie o ćwiczenia fizyczne stanowi dobrą bazę wypadową do nieco bardziej zaawansowanych typów jogi jak chociażby: Vinyasa Yoga, Iyengar Yoga czy bardziej wymagająca Ashtanga Yoga. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Rodzaje Jogi: Czym się Różnią?.

2. Nie jestem rozciągnięty, ale tak naprawdę to…

…żaden problem, a wręcz prawdziwa zachęta do ćwiczeń! Bo przecież po to właśnie są ćwiczenia, żeby zyskiwać coraz to lepszą formę fizyczną i cieszyć się z możliwości swojego ciała. Początkowe praktyki mogą być bardzo demotywujące. Zwłaszcza, że idąc na zajęcia z innymi osobami, mimowolnie się z nimi porównujesz. Mnie
samemu zdarzyło się nie raz frustrować, widząc, że osoby, która razem ze mną przyszły na zajęcia wprowadzające, wybrane pozycje robiły głębiej lub bez większych kłopotów. Niestety nie ma na to innego
rozwiązania. Potrzeba regularnej i wytrwałej praktyki.

3. Nie musisz od razu zapisywać się na zajęcia. Zacznij w domu!

Jak zacząć jogę bez wychodzenia z domu i czy to w ogóle możliwe? Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zapisywać się na żadne zajęcia, by spróbować swoich sił w jodze. Internet pełen jest bezpłatnych treści, które podpowiedzą Ci, jak zacząć przygodę z jogą. Możesz wybrać jedną z wielu aplikacji na smartfona bądź też przejrzeć kilka kanałów na YouTubie, z których nauczysz się podstawowych asan. Poniżej zaledwie garść inspiracji. Pamiętaj tylko, że zajęcia w takiej formie powinny skupiać się na początkowych pozycjach. Skok na głęboko wodę może być bardzo szkodliwy dla Twojego zdrowia.

https://www.youtube.com/c/BreatheandFlow/videos

https://www.youtube.com/c/HelloYogi/videos

https://www.youtube.com/c/SeanVigueFitness/videos

4. Czy potrzebne są jakieś akcesoria do ćwiczeń?

Początki to nie tylko powtarzające się pytania, jak praktykować jogę. To także kwestia stroju, maty i odpowiednich akcesoriów. Prawdę mówiąc, żeby rozpocząć ćwiczenia, potrzebujesz trochę chęci i nieco wolnej przestrzeni. Jeśli jednak zostaniesz w tym na dłużej, przekonasz się, że warto posiąść własną matę. Jeśli jesteś osobą mobilną i będziesz ćwiczyć w różnych miejscach, być może skusisz się na specjalny pokrowiec na matę. Przy bardziej skomplikowanych asanach pomocne okażą się dedykowane akcesoria, takie jak klocek, pasek, a nawet krzesło. Jednak to, czy te wszystkie akcesoria będą Ci potrzebne, ocenisz sam w swoim czasie. Oczywiście najłatwiej to zrobić podczas zajęć prowadzonych przez nauczyciela na żywo i w sali szkoły jogowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł: Jaki Strój i Akcesoria do Jogi są Niezbędne dla Mężczyzn?

5. W pierwszych dniach nie wydarzą się spektakularne sukcesy i lepiej się z tym pogódź :)

Musisz wiedzieć, że ani pierwsze dni, ani nawet pierwsze tygodnie nie przyniosą spektakularnych sukcesów. Początki jogi niczym nie różnią się w swej specyfice od dyscyplin sportowych, a wręcz są nawet gorsze. W piłce nożnej nawet grając słabo, może Ci się udać strzelić bramkę. W przypadku jogi dopiero regularna i długotrwała praktyka przyniesie efekty. Warto pamiętać, że wiele zależy od indywidualnych możliwości naszego ciała. Niemniej już po pierwszej samodzielnej praktyce odczujesz miłe uczucie odprężenia i rozluźnienia mięśni. Dzięki połączeniu praktyki z prawidłowym oddychaniem dasz swojemu umysłowi nieco wytchnienia nawet po bardzo ciężkim dniu. I właśnie ten spokój oraz akceptacja własnych możliwości są tutaj najważniejsze.

Jak ćwiczyć Jogę?

Dzięki naszym 5 punktom już wiesz, jak zacząć ćwiczyć jogę. Powodów, by to robić jest całe mnóstwo. Dzięki codziennym zajęciom, które mogą trwać zaledwie kilka minut, wzmocnisz mięśnie oraz kości i poprawisz elastyczność ciała. Joga to doskonały sposób na poradzenie sobie z bólami pleców, które towarzyszą wielu z nas pracującym na co dzień przed komputerem. Co jeszcze? Mniejszy stres, większy spokój, a przy tym satysfakcja z osiągania coraz to bardziej ambitnych celów. A jeśli wciąż zastanawiasz się, czy joga jest dla mężczyzn, odpowiadamy: tak, to uniwersalna praktyka dostępna dla każdego!

Jeżeli nie jesteś dalej przekonany, sprawdź 7 powodów, dla których mężczyźni powinni praktykować jogę!