Pierwsze zajęcia w szkole jogi – jak się przygotować

Idziesz na pierwszą lekcję jogi? Zastanawiasz się, co ze sobą zabrać i jak zachować się na miejscu? Tym razem podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszych zajęć i jak odnaleźć się w szkole jogi. Pamiętaj, że najważniejsze jest pozytywne nastawienie!

Jak przygotować się na pierwszą lekcję jogi

Na pierwsze zajęcia zabierz przylegającą koszulkę (najlepiej sportową) i luźne spodnie. Jeżeli nie posiadasz maty, będziesz mógł wypożyczyć ją w szkole. Pamiętaj, że może ona nie być w pełni dostosowana do Twoich potrzeb, niemniej ćwiczyć się na niej da. Być może pierwsza lekcja jogi stanie się dla Ciebie bodźcem do zakupu maty.

A skoro już szukasz maty, która od samego początku będzie dla Ciebie odpowiednia, przejrzyj naszą ofertę mat do jogi dla mężczyzn.

Z akcesoriami powinno już pójść nieco łatwiej. Szkoły zazwyczaj udostępniają przyrządy, które wykorzystuje się w czasie zajęć. Na wszelki wypadek weź ręcznik. Może się przydać zwłaszcza przy bardziej intensywnych ćwiczeniach.

Ostatni posiłek zjedz od dwóch do trzech godzin przed praktyką. Pomoże to uniknąć dyskomfortu, w szczególności w trakcie pozycji wymagających ściśnięcie brzucha. Pamiętaj, żeby przed zajęciami też odpowiednio się nawodnić. Co pić? Najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

Jeżeli masz możliwość wzięcia szybkiego prysznica lub odświeżenia się przed zajęciami skorzystaj z niej. Pot jest naturalny na sali, natomiast też trzeba pamiętać, że wraz z innymi uczestnikami jesteście zamknięcie w zazwyczaj małej przestrzeni.

Idziemy na pierwsze zajęcia jogi

W szkole chodzimy na boso. Buty prawie zawsze zdejmuje się zaraz po wejściu do szkoły i odkłada na specjalnie przeznaczoną do tego półkę bądź na podłogę. Skarpetek nie trzeba zdejmować. Możesz poruszać się w nich na terenie szkoły. Powinieneś jednak zdjąć je przed wejściem na salę lub na sali, po wejściu na matę.

Na pierwsze zajęcia przyjdź 30 minut wcześniej. Przyda Ci się zapas czasu, by znaleźć właściwy adres i zapisać się na zajęcia. Jeśli nie będzie kolejek, możesz zadać personelowi nurtujące Cię pytania. A jeśli zostanie jeszcze kilkanaście minut, możesz zwiedzić szkołę i poznać rozkład sal.

Telefon zostaw w szatni. Do sali ćwiczeń zabierz ze sobą jedynie kluczyk do szatni i ewentualnie ręcznik. Po wejściu na salę pozostaw kluczyk gdzieś w zasięgu wzroku, ale w takim miejscu, które nie będzie zajęte przez innych uczestników zajęć. A jeśli szafki znajdują się nieopodal miejsca praktyki, wycisz telefon.

Wodę oraz inne napoje przeważnie zostawiamy w szatni. Jeżeli chcesz wziąć butelkę na zajęcia, zapytaj się nauczyciela lub osoby na recepcji, czy nie mają nic przeciwko temu. W szkołach zazwyczaj dostępne są dystrybutory wody lub zdatna do picia kranówka. W niektórych miejscach napijesz się także herbaty albo kawy, chociaż ta opcja może okazać się dodatkowo płatna.

Wchodzimy na salę, zaczynamy zajęcia

Przychodzisz po raz pierwszy na lekcje jogi? W pierwszej kolejności powiadom o tym nauczyciela/nauczycielkę. Koniecznie wspomnij o problemach zdrowotnych (np. kontuzjach kolan czy problemów z kręgosłupem). Gdy przejdziecie do bardziej newralgicznych pozycji, osoba prowadząca nie będzie pogłębiać Twojej pozycji. Tak samo należy postąpić, gdy na początku swojej przygody z jogą zmieniamy nauczyciela.

Po wejściu na salę dowiedz się, czy potrzebne będą Ci konkretne akcesoria. Jeżeli nie jesteś pewien, po które z nich sięgnąć, zawsze możesz spytać innych uczestników zajęć lub nauczyciela/nauczycielkę. A jeśli chodzi o ułożenie maty – najczęściej jest ona ułożona na wprost nauczyciela lub nauczycielki – krótszą krawędzią. Nie krępuj się zadawać jakichkolwiek pytań. Możesz także podpatrywać, jak pewne rzeczy robią inni.

W czasie zajęć na sali panuje cisza. Większość osób wycisza się przed zajęciami, przebywając w pozycjach medytacyjnych. Uszanuj to.

Gdy potrzebujesz pomocy, podnieś rękę. W przypadku braku reakcji powiedz spokojnie: „przepraszam”. Nauczyciele wnikliwie obserwują grupę, więc z uzyskaniem wsparcia nie powinno być problemu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy prowadzący w danej chwili pracuje z inną osobą i na niej skupiona jest jego uwaga.

Nie rywalizuj, weź prysznic, odpocznij!

Pamiętaj, że zajęcia to nie rywalizacja. Fakt, że ktoś inny potrafi zrobić pozycję o wiele głębiej niż Ty, nie oznacza, że musisz się z nim ścigać. Lekcje jogi służą przekraczaniu własnych barier. Nie ma powodów, by wywierać na sobie presję. Nawet jeśli z początku może to być wbrew Twojemu podejściu (w szczególności, jeżeli wcześniej uprawiałeś/aś inne zespołowe sporty) z czasem pojmiesz, o co w tym wszystkim chodzi.

Potraktuj innych życzliwie, a same zajęcia jako nowe doświadczenie. Dzięki temu, podchodząc do tego z otwartością będziesz w stanie wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Ponieważ lekcje jogi często następują jedna po drugiej, przygotuj się, że po praktyce szybko będziesz musiał udać się do szatni, by zwolnić miejsce na sali kolejnej grupie. Oznacza to mało czasu na odpoczynek w czasie samych zajęć. Wcale jednak nie musisz rezygnować z pełnowartościowej relaksacji. Pozostań jeszcze przez moment w szatni bądź w przestrzeni wspólnej, by w pełni zregenerować siły po odbytej praktyce.

A kiedy czujesz, że przydałoby się odświeżenie dla ciała po lekcji jogi, weź prysznic. Większość szkół posiada go w swoim wyposażeniu. Z rana lekkie orzeźwienie może okazać się tym, czego potrzebujesz do pełni szczęścia po zakończonej praktyce jogowej. Wieczorem z kolei gorący prysznic może być idealnym wstępem do dobrego snu.