Rodzaje Jogi: czym się różnią?

Joga niejedno ma imię. Trudno też zliczyć wszystkie jej odmiany. Ta starożytna praktyka wytworzyła na przestrzeni wieków zadziwiającą różnorodność. Jakie są zatem najpopularniejsze rodzaje jogi i czym się od siebie różnią?

Rodzaje jogi

Potrzebujesz wyciszenia? A może chcesz popracować nad oddechem? A może szukasz ujścia dla negatywnych emocji i próbujesz schronić się przed uporczywym stresem? A tak właściwie to chciałbyś, żeby i Twoje ciało zaznało odprężenia, a może nawet zastanawiasz się nad czymś bardziej wysiłkowym? Okazuje się, że joga wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom. Na praktykach jogowych mile widziany jest każdy. Nie ma tu podziału na mężczyzn i kobiety (choć oczywiście istnieją zajęcia dedykowane np. kobietom w ciąży). W każdym razie zdecydowaną większość asan może wykonywać każdy z nas. Wiele zależy od oczekiwań i predyspozycji. Niekiedy, w przypadku bardziej wymagających praktyk, ważne jest wcześniejsze przygotowanie. Na początek jednak warto zadać sobie pytanie – dlaczego chcę praktykować jogę? Pomoże to w wyborze odpowiedniej szkoły.

Najbardziej popularne szkoły jogi w Polsce

W naszym kraju z roku na rok przybywa szkół jogi. Ich repertuar wydaje się przebogaty, jednak jak w każdej dziedzinie życia, również i tutaj panują różnego rodzaju mody. Oto alfabetyczna lista rodzajów jogi, na które z pewnością natkniemy się, przeglądając repertuar polskich szkół.

Aerial Joga

Aerial joga znana jako powietrzna joga zyskuje ostatnimi czasy na popularności. Jak sama nazwa wskazuje, asany wykonywane są w powietrzu z wykorzystaniem specjalnych chust zwanych przez niektórych hamakami. Pomagają one w wykonaniu nieco bardziej złożonych asan, które wymagają równowagi i koordynacji. Dla części entuzjastów jogi asany mogą stanowić spore wyzwanie, stąd też z pomocą przychodzą chusty. Niektórzy chwalą sobie aerial także dlatego, że… ładnie wygląda!

Ashtanga Joga

Ashtanga to praktyka o wieloletniej tradycji. Uchodzi za dynamiczną i wielopłaszczyznową. To połączenie ćwiczeń fizycznych, pracy nad sobą, medytacji, koncentracji czy kontroli oddechu. A wszystko po to, by wprawić się w stan wewnętrznej harmonii. Nie musimy jednak decydować się na wszystkie aspekty Ashtangi. Możemy np. poprzestać wyłącznie na samych ćwiczeniach, które pozwolą odprężyć ciało.

Bikram Joga

Przeglądając ofertę Netflixa, być może natknąłeś się na film o kontrowersyjnym twórcy tej odmiany jogi.  Pomimo problemów nie utraciła ona na popularności. Natomiast część nauczycieli wyszło spod oficjalnej struktury i korzysta z nieoficjalnych nazw (np. hot joga). Bikram joga to w pewnym sensie hatha joga. Sięgać mogą po nią początkujący entuzjaści, o ile lubią wysokie temperatury. Otóż bikram joga różni się od hatha tym, że wymaga specyficznych warunków. To dosłownie joga na gorąco. Pomieszczenie, w którym wykonuje się 26 specjalnych asan musi być podgrzane do temperatury 41 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza powinna natomiast sięgać 50%.

Takie warunki pozwalają na rozciągnięcie mięśni, bo taki właśnie jest cel tej odmiany jogi. Niestety bikram joga budzi spore kontrowersje. Okazuje się, że nie jest rekomendowana każdemu. Tę praktykę odradza się m.in. osobom z przeciwwskazaniami lekarskimi, a zwłaszcza tym, które cierpią na choroby reumatyczne, serca czy astmę.

Hatha Joga

To chyba najbardziej popularny rodzaj jogi. Nic dziwnego. Wiele początkujących osób sięga właśnie po tę odmianę. Dlaczego? Ponieważ wzmacnia ciało, czyniąc je bardziej elastycznym, a przy tym zakłada pracę nad oddechem. Dzięki temu nie tylko ćwiczymy fizycznie, lecz także oczyszczamy nasz umysł i redukujemy uporczywy stres. Wydaje się, że hatha joga odpowiada na potrzeby współczesnego, często zabieganego człowieka. To także bardzo stara praktyka, mająca swoją wielowiekową tradycję.

 

Iyengara Joga

Ten rodzaj jogi praktykować może niemal każdy. Płeć, wiek czy kondycja nie mają tutaj większego znaczenia. To połączenie tradycji z nowoczesnym podejściem. Istotne są tutaj dwa aspekty. Jeden z nich to oddech. Drugi to ćwiczenia. Nacisk w odmianie Iyengara kładzie się przede wszystkim na precyzję asan. Celem jest dobre ustawienie ciała, jego głębsze poznanie oraz praca nad koncentracją.

Joga Nidra

Jeśli szukasz w jodze odpoczynku oraz odprężenia dla ciała i umysłu, zainteresuj się tą odmianą jogi. Nidra znaczy tyle, co sen. I chociaż ta technika nie pozwoli Ci głęboko zasnąć, to po kilkunastu minutowej medytacji poczujesz się mocno zrelaksowany, a Twój umysł powróci do formy.

Kundalini Joga

Jeżeli jesteś od początku zainteresowany duchowym aspektem, być może joga Kundalini będzie dla Ciebie. To z całą pewnością propozycja dla tych, którzy nie zamierzają poprzestać na samych ćwiczeniach fizycznych. Oprócz wykonywania asan oraz pracy nad oddechem, mamy tutaj medytację, mantry oraz mudry. Jeśli  myślimy o czymś holistycznym, wykraczającym poza same fizyczne doświadczenia, warto pamiętać, że istnieje technika Kundalini.

Sivananda Joga

Ten rodzaj jogi to doskonała propozycja dla miłośników podejścia klasycznego. Metoda Sivanandy to oczywiście medytacja, asany oraz ćwiczenia oddechowe, ale na tym nie koniec. To także określony system myślowy, a przy tym sposób istnienia w społeczeństwie oraz odnoszenia się do innych ludzi. Pozwala zajrzeć w głąb siebie. Jeśli więc chcesz poznać lepiej swoje ciało oraz swoją osobowość, możesz wybrać tę właśnie praktykę.

Vinyasa Joga

Vinyasa Joga to bliska krewna jogi Hatha. Jest to technika o łagodnym charakterze. Niektórzy nazywają ją również flow jogą. A wszystko dlatego, że przechodzenie z jednej asany do drugiej musi odbywać się w sposób płynny. Praktyka ta wydaje się idealna na skołatane nerwy. Łączy w sobie ćwiczenia oddechowe z niezbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Pomaga zniwelować stres, rozluźnić ciało i odnaleźć wewnętrzną harmonię.

Inne rodzaje jogi

Ile jest rodzajów jogi? Tego nie sposób zliczyć! Praktyka jogowa jest żywą dyscypliną, w której nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Dobrym dowodem na to jest fakt, że dużą popularnością cieszą się zarówno bardzo stare jej odmiany, jak i te, powstałe w XXI wieku naszej ery.

Warto dodać, że istnieje całkiem pokaźny zasób niekonwencjonalnych typów jogi. Niektóre z nich budzą kontrowersje i prawdziwi eksperci prawdopodobnie odmówiliby im miana prawdziwej jogi. Wymieńmy dla przykładu choćby takie odmiany, jak: psia joga, joga na koniu, joga na rurze, joga z winem czy beer yoga.

Jaki Rodzaj Jogi na Początek?

Wiele zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujesz od praktyki jogowej. Jedni poszukują w jodze wytchnienia od codziennych trosk i chętniej oddaliby się medytacji. Innym z kolei bardziej zależy na rozciąganiu ciała oraz ćwiczeniu poszczególnych jego partii. Tak naprawdę trzeba pamiętać, że joga to całościowe podejście, które łączy w sobie zarówno to, co duchowe, jak i to, co cielesne. Ponadto joga jest uniwersalna i przeznaczona dla wszystkich niezależnie od pochodzenia, płci, przynależności społecznej itd. Niezwykle popularnym rodzajem jogi na początek jest joga Hatha. Dodajmy przy tym, że wybór konkretnego rodzaju jogi nie skazuje nas na na jej praktykowanie przez kolejne dziesięciolecia. W każdej chwili możemy zdecydować się na praktykowanie innej jej odmiany.

Jaki Rodzaj Jogi dla Mężczyzn?

Sporo tak naprawdę zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania jesteś. W większości przypadków sama płeć nie gra roli. Większość rodzajów jogi jest uniwersalna i może praktykować je niemal każdy. Hatha joga, jak już wiesz, to dobra propozycja na początek.

Pamiętaj też o tym, czego oczekujesz od jogi. Być może wracasz do aktywności fizycznej po długiej przerwie. Wówczas możesz zdecydować się na ćwiczenia poprawiające elastyczność ciała i wyrównujące oddech. Joga może okazać się także doskonałym uzupełnieniem codziennego treningu. Doskonale sprawdzi się tutaj zarówno wspomniana Hatha, jak też joga Iyengara. Jeśli jednak masz większe wymagania co do jogi, chcesz by stała się Twoją główną aktywnością fizyczną w ciągu dnia, wybierz coś bardziej wymagającego. Możesz wówczas zasięgnąć porady doświadczonych nauczycieli. Większość szkół oferuje możliwość przetestowania kursów jogi – możesz przyjść na jedne zajęcia, a dopiero potem podjąć decyzję o dalszym uczestnictwie. Krótka rozmowa oraz seria wstępnych ćwiczeń pomogą znaleźć optymalny rodzaj jogi dla Ciebie.