Strój i akcesoria do jogi dla mężczyzn

Akcesoria lub odzież do jogi – z pewnością jest tego trochę. Jeżeli wyszukiwałeś już produktów do jogi, prawdopodobnie zostałeś zalany dedykowanymi reklamami w Internecie. Czy faktycznie potrzebujesz tych akcesoriów? A może nie musisz ich mieć wcale? Sprawdź, jakie rekwizyty oraz ubrania przydadzą się podczas początków praktyki.

Jaki strój i akcesoria do jogi dla mężczyzn na start

Jeśli zacząłeś już interesować się jogą z pewnością widziałeś lub może nawet zdążyłeś użyć wybranych akcesoriów do jogi. Być może widziałeś już krótkie filmiki, gdzie jogin lub joginka wykorzystywali dedykowany przedmiot wspierający praktykę. A może byłeś już na zajęciach w szkole, gdzie nauczyciel bądź nauczycielka udostępnili Ci na czas praktyki zestaw akcesoriów należących do szkoły.

Może nawet zadałeś sobie wówczas pytanie – czy warto je kupić? Z jednej strony jogę można praktykować bez żadnych dodatków. Z drugiej strony są jednak rzeczy, które można kupić w miarę szybko, a przy tym staną się bardzo przydatne.

Akcesoria do jogi dla początkujących

Joga to niezwykle rozbudowana dyscyplina, toteż wachlarz dostępnych rekwizytów może Cię zaskoczyć. Najczęściej wykorzystywane akcesoria do jogi to przede wszystkim paski, kostki, wałki, koce czy piankowe klocki. Tutaj sporo zależy od poziomu Twojego zaawansowania, jak również od rodzaju jogi, który zechcesz praktykować. Zacznij jednak od wyboru maty do jogi.

Mata do Jogi

Jeśli istnieje jeden przedmiot, który należałoby wybrać na start, to jest to mata do jogi. Ten wybór będzie się za Tobą ciągnął prawdopodobnie przez najbliższych kilka lat i przełoży się na Twoje zadowolenie z praktykowania jogi. I chociaż nie istnieje jedna uniwersalna mata, która spełni oczekiwania każdego, to jednak łatwo dobierzesz najlepszą matę dla siebie.

W szkole jogi maty jogi dla początkujących będą zapewne ogólnodostępne. Korzystanie z nich nie zawsze okaże się przyjemnym doświadczeniem. Głównym winowajcą jest materiał. Szkolne maty pochodzą zazwyczaj z najniższych półek. Stanowią rozwiązanie awaryjne na wypadek, gdyby któryś z uczestników nie posiadał własnej. Niestety tanie maty to mniejsza przyczepność zarówno do samego podłoża, jak i naszego ciała. Przy wymagających pozycjach ma to jeszcze większe znaczenie.

W domowych warunkach wystarczy nawet dywan lub prosty koc na podłodze, o ile praktykujemy mniej wymagające pozycje. Jeśli planujemy jednak dalszy rozwój w tym kierunku, prawdopodobnie dojdziemy do tego samego aspektu, a mianowicie problemu przyczepności. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o dostępnych materiałach, zapraszamy do dedykowanego artykułu.

Oczywiście przyczepność, to najważniejsza kwestia, ponieważ jest to cecha funkcjonalna. Natomiast są też inne czynniki, które powinny mieć wpływ na Twój wybór. Pod wzrost i szerokość ramion powinieneś dobierać rozmiar maty. Wybór materiały może mieć także znaczenie przy rodzaju praktykowanej jogi. Bardziej dynamiczne wymagają odporności na pot, łagodniejsze z kolei powinny mieć najlepszą przyczepność na sucho. Wreszcie design, nikt nie chciałby patrzeć na matę, która brzydko wygląda.

Pasek lub Pokrowiec na Matę do Jogi

Jeśli nastawiłeś się na praktykę z domu, zorganizowałeś kąt do ćwiczeń, a w dodatku uczęszczasz na zajęcia online, pasek lub pokrowiec nie będzie Ci potrzebny. Przyda Ci się jednak, jeżeli uczęszczasz na zajęcia na żywo lub jesteś często w podróży.

Pasek do maty może być użyty także w trakcie praktyki do pogłębiania niektórych pozycji.

Pokrowce z kolei mogą zawierać dodatkowe kieszenie, które pozwolą schować niezbędne przedmioty, dodatkowe akcesoria, a w niektórych przypadkach wszystkie te rzeczy, łącznie z butelką wody i ubraniami na zmianę. Dodatkowo pokrowce chronią także przed opadami atmosferycznymi, co w naszym kraju może mieć szczególne znaczenie.

Strój do jogi dla mężczyzn

Strój na jogę musi być przede wszystkim wygodny. Nie powinien być przeszkodą w wykonywaniu jakichkolwiek asan. Nie powinien nigdzie uwierać.

W przypadku odzieży górnej warto postawić na stroje, które nie będą nam opadać na twarz w trakcie praktyki. Z tego względu przetestuj dany produkt w pozycji psa z głową do dołu.

Dostępne są także sportowe koszulki, które mają obciążenie w połowie, przez co nie opadają tak bardzo w trakcie pozycji głową do dołu. 

Najlepiej sprawdzają się stroje do crossfitu lub treningu ogólnego.

Bardziej zaawansowani jogini zdarza się, że nie zakładają w ogóle z górnej części stroju.

W przypadku dolnej odzieży najlepiej sprawdzają się spodenki z rozcięciami po bokach (np. do biegania) lub luźne, długie spodnie. Najważniejsze, aby nawet przy dużym rozkroku (np. pozycja wojownika) nie czuć nacisku materiału. Przetestuj produkt w tej pozycji przed zajęciami.

Nie musisz martwić się o skarpetki, ponieważ na zajęciach praktykujesz boso. Przy wejściu do szkoły, są szafki na buty. Możesz tam od razu zdjąć skarpetki, możesz to zrobić dopiero w szatni albo nawet na sali.

Dobrze, aby odzież nie zawierała dodatków, które mogą się odbijać w trakcie praktyki. Chodzi tutaj o guziki, suwaki lub inne wystające elementy.

Jeżeli chodzi o materiał, to naturalnym wyborem byłby naturalne materiały. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku bardziej wymagających praktyk lepiej sprawdzi się typowo techniczna odzież. Ciężko jest odpocząć na koniec zajęć, kiedy bawełniane spodnie są mokre i ciężkie od potu.

Pozostałe akcesoria do jogi

Jeśli zastanawiasz się, jakie rzeczy do jogi przydadzą się w codziennej praktyce, to możesz przyjrzeć się krótkiej liście najczęściej wybieranych pomocy. Są one opcjonalne. Z różnych względów sięgają po nie zarówno początkujący, jak i zaawansowani entuzjaści tej dyscypliny.

Ręcznik

Ręczniki do jogi sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jogę praktykuje się intensywnie. Dzięki ręcznikowi możemy szybko pozbyć się potu z ciała. Tym samym da nam to większą przyczepność.

Czasami zdarza się także praktyka w salach, w których temperatura jest wysoka. Może być taka temperatura ustawiona od początku albo może wzrosnąć dużą liczbę ćwiczących jednocześnie osób. Wtedy również warto mieć ze sobą ręcznik aby otrzeć twarz lub inne części ciała.

Ręcznik w niektórych sytuacjach może zastąpić także pasek lub matę do jogi. Pasek w przypadku pozycji, w których jeszcze nie możemy np. złapać się za pomocą rąk i potrzebujemy wsparcia. Ręcznik może też doskonale spełniać swoją rolę jako nakładka na matę przy bardziej wymagających pozycjach, w szczególności, jeżeli mata nie jest przyczepna.

Kostka

Kostka do jogi (zwana także czasem klockiem do jogi) stanowi przedłużenie naszego ciała, dzięki czemu jesteśmy w stanie robić pewne pozycje nie mając jeszcze odpowiednich zakresów. Jest w szczególności przydatna dla początkujących joginów (ale nie tylko).

Przykładowo w pozycjach, w których nasza dłoń powinna być na macie (np. pozycja rozpostartego kąta) pozwala nam dotknąć podłoża, które dzięki kostce jest powyżej poziomu maty. Warto pamiętać, że w jodze możemy wykorzystywać więcej niż jeden klocek, np. przy mostku.

W przypadku zaawansowanych joginów kostka jest czasami używana aby zwiększyć stopień trudności asany.

Wybierając tego typu akcesoria do jogi, trzeba zwrócić uwagę na ich wielkość. Najczęściej będziemy kłaść na kostce dłonie, więc warto, abyśmy czuli, że rzeczywiście możemy oprzeć ją w pełni o kostkę. Drugą kwestią jest miękkość kostki. Najtwardsze są z drewna dębowego, najmiększe z pianki.

Pasek

Wśród akcesoriów do jogi dosyć często pojawiają się także specjalne paski. Pomagają one w stabilizacji naszego ciała podczas wykonywania niektórych ćwiczeń. Pasek to w pewnym sensie przedłużenie ludzkiego ramienia. Dzięki temu bardziej wymagające asany dostępne są osobom początkującym. Z pasków korzystają jednak także zaawansowani entuzjaści jogi.

Paski wykonane są ze specjalnego materiału, a zatem, jeśli już chcemy posiłkować się tym rekwizytem, wówczas powinniśmy nabyć specjalny pasek do jogi. Istotna jest szerokość paska, który powinien dobrze leżeć w dłoni, jak również materiał, z którego jest wykonany.

Koc (lub bluza) do jogi

Koc do jogi w ogólnym rozumieniu ma zwiększać komfort naszej praktyki. Nie ma jednego przeznaczenia. Najlepiej sprawdzi się przy pozycjach klęczących, kiedy to będzie przynosił ulgę naszym kolanom. Możemy też podłożyć go pod głowę podczas praktyki lub na koniec, w trakcie relaksu. Koc wykorzystuje się także podczas medytacji, kiedy to zwyczajnie się nim okrywamy, by zachować przyjemną dla ciała temperaturę. Tak jak wspomnieliśmy, koce stosuje się również pod koniec praktyki. Gdy spoceni po wykonanych ćwiczeniach relaksujemy się na macie, możemy wówczas okryć się kocem lub bluzą właśnie po to, aby było nam ciepło.

Wspomnieliśmy także o bluzie, ponieważ, jeżeli nie będziemy używać jej poza praktyką, to może pełnić dokładnie taką samą rolę na początku naszej przygody. W przypadku, gdy już posiadamy koc, może stanowić dodatkową ciepłą warstwę budującą nasz komfort podczas relaksu.

Inne rzeczy do jogi

Wspomnieliśmy o najbardziej uniwersalnych przedmiotach potrzebnych do praktyki. Oczywiście dla niektórych rodzajów jogi lub wybranych zajęć mogą być niezbędne inne elementy. Można spotkać m.in. wałki do jogi, krzesła czy też woreczki. W przypadku aerial jogi niezbędne będą z kolei szarfy.

W sklepach internetowych znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju akcesoriów do jogi. Nie musisz mieć ich wszystkich na start. Tak naprawdę, nie musisz mieć ich wszystkich wcale, jeśli zamierzasz praktykować jogę.

Różnego rodzaju kostki, pianki, koce, ręczniki, koła, liny czy wałki do jogi mogą okazać się dobre zarówno na początek, jak i po kilkudziesięciu latach praktykowania. Stanowią one wsparcie przy wykonywaniu niektórych asan, jak również mogą umilić czas relaksacji. Jeśli masz wątpliwości, czy warto sięgnąć po dany rekwizyt już teraz zawsze możesz zapytać nauczyciela lub zadać pytanie na naszej grupie!